Diáře Morganit

Typy vazeb diářů

Stojím v dobře zásobeném papírnictví. Rozhlížím se kolem sebe, až konečně zahlédnu TEN koutek. Koutek s diáři. Nasadím blažený úsměv a vykročím. V hlavě už si sumýruji, jaký typ vazby zvolím pro letošní čtvrtý diář. Pevnou vazbu? Nebo opět mou nejoblíbenější, diskovou?


Pojďme si je představit trošku blíže.

1. pevná vazba

  • lepená
  • šitá

Jedná se o nejčastěji nabízený druh v obchodních řetězcích. Má většinou velmi příznivou cenu. Nevýhodou těchto typů diářů je nemožnost jejich personifikace. Tedy přizpůsobení obsahu. Jaké je koupíte, takové budou. Pokud jim chybí třeba měsíční přehled, tak neexistuje možnost jak si ho tam vložit. I když vlastně se nabízí možnost stránky přelepovat… Ale to už ztrácí smysl si takový diář kupovat.

2. kroužková vazba

Do diářů s tímto typem vazby se velmi snadno vkládají a vytahují stránky a diář si tak můžeme velmi snadno upravit pro naše potřeby. Velmi jednoduše si můžeme vyrobit vlastní náplně, vložit poznámkové listy… Stačí jen udělat obyčejnou děrovačkou v potřebných místech díru a vložit.

3. diáře s disky

Tak jako v případě kroužkové mechaniky, i do diářů s disky se snadno přidávají a vytahují stránky. Můžeme si velmi snadno diář přizpůsobit našim potřebám. Jen je potřeba mít speciální děrovačku. Nebo použít klasickou, přesně si odměřit vzdálenost děr a papír poté přestřihnout. Nejznámnější značkou diářů s disky je Happy Planner, z českých pak Puntíkatá zebra, Life Designer nebo Momenteeczech.

4. drátěná vazba

Kalendárium je spojeno, jak již název napovídá, drátem. Může to být jeden drát stočený do spirály (takto jsou vázáný třeba ikonické diáře Erin Condren) nebo soustava drátu tzv. TwinWire (diáře Terapie Domova, Carpe Diem). Do těchto diářů se oficiálně nedají vkládat další papíry. Ale! Ale už jsem narazila na několik návodných videí, jak to udělat a vložit. Za mne je to poněkud náročný proces. Někomu se však může chtít jej podstoupit.

5. cestovní deník

Cestovní deník může být kožený, koženkový nebo i látkový. Do něj se za gumičku vkládají zápisníky. V některých denících jsou 4 gumičky, v některých 6. Na více jsem prozatím nenarazila, což neznamená, že TAM NĚKDE neexistují.

A právě zápisníky mohou být různé. Čtverečkované. Linkované. Tečkované. Nebo s kalendáriem. Měsíčním. Týdenním. Denním.


Můžeme se opravdu vyřádit, snadno si také vlastní náplň vytisknout, přehnout vložit. Využívat.

Všechny tyto typy vazeb se navíc ještě prodávají v různých velikostech. A6,B6,A5,B5, Mini, Classic, Big, Personal, Passport…. A další a další jak který výrobce nazve zrovna tu svou velikost… Dávejte proto pozor při výběru na internetu právě velikosti diáře, ať nejste po doručení balíčku domů nemile překvapeni.


Které jste již vyzkoušeli vy?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *