Diáře Morganit

Večerní rutina

Chcete mít klidné ráno? Bez stresů, zapomenutých věcí, polovypitého kafe, snídaně snězené na cestě do práce? Zaveďte si večerní rutinu!

Ano, večerní! Pokud chce mít člověk produktivní den, je třeba zčít den předem! Tam vše začíná!

Jistě jste někde četli nebo od někoho slyšeli, jak je potřeba, aby malé děti měly večer co večer stejný usínací rituál. Rutinu. Lépe spolupracují, ví, co je čeká a nemine, lépe usínají. A nejen to, výzkumy mluví jasně: večerní rutina u dětí nejen, že odstraňuje problémy se spánkem, ale také výrazně zlepšuje jejich schopnost plánovat, organizovat, dokončovat úkoly, zlepšuje také paměť, pozornost a další kognitivní funkce.


Hm… A proč by to nemohlo fungovat i na dospělé?


Dříve jsem přišla domů z práce, odhodila všechny pracovní starosti stranou a vrhla se na lenošení. To jsme bydleli ještě v bytě, nejoblíbenější zábavou bylo sledování nejrůznějších seriálů od Teorie velkého třesku přes Jak jsem poznal Vaši matku po Jericho. V té době ještě v originále s titulky. A já koukala. Na střídačku s knihami. Ale… ale cítila jsem se poněkud stísněně, že bych vlastně měla něco dělat. Uklidit, navařit, něco tvořit… Ale když ono bylo tak snadné sedět u notebooku nebo u knihy… Šla jsem však spát nespokojená, v hlavě spoustu myšlenek na to, že zítra večer to vše doženu přece, ne?


Hádáte správně. Opakovalo se to. Jako zaseknutý gramofon.


A právě těmto situacím pomáhá předcházet správná večerní rutina. Jak ji ale založit?


Mám pro Vás pár tipů, z čeho se může taková večerní rutina skládat:

večeře

Večeří večerní rutina začíná. Respektive přípravou večeře. Abyste ušetřili čas ráno, zkuste si během přípravy večeře naplánovat snídani či nachystat jídlo sebou do práce. Ráno tak ušetříte spoustu času!

úklid

Po večeři přichází na řadu rychlý úklid. Seznam večerního úklidu může vypadat třeba takto:

  1. naložit myčku
  2. setřít kuchyňskou linku
  3. setřít podlahu v kuchyni
  4. přejet čistícím prostředkem záchod
  5. posbírat rozházené hračky
  6. srovnat konferenční stolek

Žádné gruntování, rychle to projedeme, ať jsme brzo hotoví! A vše můžete sledovat na stránkách v diáři určených pro úklid.

plánování zítřka

Večer zkontrolujeme diář, co nás následující den čeká a nemine. Dle toho provedeme drobné přípravy, abychom si ráno ušetřili pobíhání po bytě (jdete k lékaři? Nachystejte si potřebnou dokumentaci, lahvičku na ranní moč na záchod…).


Zapište si seznam úkolů na zítřek. Tento seznam se samozřejmě může kdykoliv během následujícího dne změnit, pokud si však zapíšeme již večer, co vše chceme udělat, utřídíme si myšlenky a vyprázdníme hlavu před spaním. Nebudeme se tak v noci převalovat v posteli s neodbytnými myšlenkami typu: „Nesmím zapomenout zavolat účetní pro to potvrzení!“


Nachystejte si věci potřebné pro nadcházející den. Zabalte tašku. Přibalte nákupní seznam. Nachystejte si oblečení – víte kolik času Vám dokáže ušetřit nachystaná kupka oblečení? Až 20 minut denně! Nehledě na to, že Vás nečekají nepříjemná překvapení, třeba: Ta košile není vyžehlená! Jejda tady je flek! Kde zase mám tu sukni?!

péče o sebe

Do této kategorie spadá mytí zubů, odlíčení, převlečení do spacího dresscode, lehké večerní cvičení, strečink, jóga, sprcha/vana, hodit do sebe nějaký ten doplněk stravy.

zklidnění mysli

Jedna z nejdůležitějších položek v rámci večerní rutiny. Před spaním je potřeba zklidnit mysl. Uvařit si heřmánkový čaj (nebo třeba nějakou směs podporující dobrý spánek). Sednout si k deníku/deníku vděčnosti, zrevidovat den, vypsat se z něj. Meditovat. Číst (prosím ne thriller nebo detektivku). Začlenit afirmaci.

zklidnění okolí

Nejpozději 30 minut před spaním se odpojte. Od televize, počítače, mobilu. Můžete si pustit nějakou uklidňující hudbu, nejlépe zvuky přírody. A vyzkoušejte nějakou tichou uklidňující aktivitu. Třeba čtení. Nebo malování. Výbroné jsou antistresové omalovánky. Nebo jen tak vzít do ruky tužku, papír a nechat mysl volně plout a ruku si dělat co chce. Nejde o umělecká díla. Jde o odpočinek. Nezáleží na výsledku, ale na procesu.
Vaši večerní rutinu si zapište. Nemusí samozřejmě obsahovat všechny předchozí body. Vyberte si, co vyhovuje Vám. Nebo ještě lépe, vymyslete si, co vyhovuje Vám! A nemusíte do toho skočit po hlavě. Zaveďte jednu, dvě, tři věci. Až se Vám dostanou do krve, zaveďte další. Postupujte pomalu, ale odhodlaně vpřed za vytvořením ideální večerní rutiny pro Vás.

Které tipy jsou pro Vás novinkou a rádi byste je zavedly do svých rutin?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *